Nebezpečná aplikace Blockers call 2019

Česká spořitelna ve spolupráci se společností ESET varuje před aplikací Blockers call 2019 pro Android.

https://www.csas.cz/cs/zpravy-z-banky/2019/01/22/upozorneni-na-podvodnou-mobilni-aplikaci

Takto vypadala aplikace Blockers Call 2019 v Google Play

Riziko se ale netýká jen České spořitelny a ostatních bank, ale prakticky všech citlivých dat, která máte uložených v telefonu.

Aplikace má sloužit k blokování neznámých čísel, ale její hlavní smysl je hlavně v „šmírování“ a odchytávání informací, přístupů, fotografií a komunikace.

Aplikace pro OS Android už v obchodě Google play ke stažení sice není, ale stáhlo si ji více než 10 tisíc uživatelů. Pokud jste jedním z nich, okamžitě ji ve vlastním zájmu smažte, telefon uveďte do továrního nastavení a změňte si hesla ke všem bankovnictvím, které jste na telefonu dosud využívali.

Až budete telefon znovu konfigurovat, nezapomeňte na antivirový program, který je v případě Androidu absolutní nutností.

Faktem je to, že se aplikace zaměřovala výhradně na české uživatele. Z toho vyplývá jednoznačné nebezpečí – je pravděpodobné, že vývojáři se v českém prostředí velmi dobře orientují a jejich praktiky budou tedy mnohem sofistikovanější, než to je obvyklé v případě globálních záškodníků – viz např. snadno rozpoznatelné spamy z Afriky. Dá se předpokláddat, že uživatelé, jejichž údaje se útočníkům podařilo získat, se mohou stát obětmi vyděračů prostřednictvím ransomware.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *