Jak zobrazit www stránku, která již neexistuje

Čas od času při hledání nějaké informace narazíme na stránku, která už neexistuje. Ale informace na ní uvedené by se nám hodily. Ale co jednou na internetu bylo, to už tam zůstane – jen se k tomu dostat. Ukážeme vám dvě služby, které nám pomůžou podívat se do historie a najít původní obsah stránky.

My jsme hledali informace o česnekové odrůdě „Garpek“. Na googlu nás zaujal popis jednoho výsledku a chtěli jsme stránku prozkoumat blíže. Výsledek ale vypadal takto:

Takže víme, že stránka v minulosti existovala, ale správce webu ji odstranil Nebo došlo k nějakému jinému problému, ale stránka nyní zkrátka neexistuje. My ale nechceme tuto odrůdu česneku nakupovat, chceme si jen přečíst, co se o něm píše. Nejprve vyzkoušíme archiv Google.

Google archiv

První možnost je přímo součástí vyhledávače google. Najděte si ztracenou stránku v tomto vyhledávači (v našem případě je to „http://bristvi.cz/produkt/cesky-cesnek-garpek/“). Pokud stránku nemůžete v google najít (například proto, že jste ji předtím našli na seznam.cz), zadejte do vyhledávacího políčka přímo adresu stránky. Pokud google stránku zná, nabídne vám při ve výsledku hledání také nabídku „archiv“ (po rozbalení malé šipky u adresy stránky – viz obrázek vpravo). Pokud na něj kliknete dostanete se na minulou verzi této stránky:

Wayback Machine – archive.org

Pokud první způsob neexistuje, můžete zkusit štěstí ještě pomocí stránky archive.org/web. Zde zadejte přesnou adresu stránky, kterou chcete zobrazit. Výsledkem je kalendář s vyznačenými tzv. snapshoty, tedy datumy, kdy proběhla archivace obsahu hledaného webu. V našem případě archivace straánky s odrůdou česneku „Garpek“ bohužel neproběhla, takže máme smůlu, protože stránka zřejmě  nebyla zveřejněna dostatečně dlouho. Věříme, že vy budete mít větší štěstí.

Zajímavost: služba primárně slouží k monitorování historie stránek, takže není problém se podívat, co se dělo např. 28.6.2010:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *