Hlídejte si svá hesla – nejen v Google Chrome

Při naší naší prácí často od uživatelů slyšíme: „Zase další heslo? Kdo si to má pamatovat!“. No, těch hesel je opravdu mnoho, ale přesto byste měli dbát na to, aby vaše heslo nebylo tzv. kompromitováno, tedy aby se nedostalo tam kam nepatří. I přesto, že si svá hesla poctivě hlídáte, může se stát, že hesla uniknou ze serverů i velkých poskytovatelů služeb (např. eshop Mall.cz v r.2017, LinkedIn v r. 2016, nebo třeba společnost Adobe v r. 2013)

Pro zabezpečení vašich hesel existuje mnoho metod i pomůcek, ale kromě toho si můžete také udržovat přehled o tom, zda se již vaše, třeba i bezpečné heslo, nedostalo do neoprávněných rukou.

Prověřte své online účty přes web Have I Been Pwned?

Jednorázově to můžete prověřit na stránce https://haveibeenpwned.com. Na stránce se také dozvíte, při jakém úniku a kdy bylo vaše heslo ukradeno. Pokud si zadáte emailovou adresu, bude vás web také informovat o tom, zda se veše heslo právě nedostalo do databází uniklých hesel.

Novinkou je doplněk do prohlížeče Chrome, který v těchto dnech vadává Google. Ten vaše hesla hlídá vždy, když je použijete. Pokaždé, když zadáte kdekoliv na internetu v prohlížeči Chrome jakékoliv heslo, proběhne kontrola toho, jestli toto heslo není v databázích kompromitovaných hesel. Pokud jej tam najde, bude vás varovat.

Pokud se tak stane, pak si heslo okamžitě změňte, případně proveďte další související opatření (u bankovnictví např. zavolejte do banky a popište jim situaci). Zkrátka se zachovejte tak, jako by už někdo cizí vaše heslo použil – tedy zabraňte dalším škodám a snažte se zjistit rozsah možného problému. Zároveň zkontrolujte, jestli stejné heslo náhodou nepoužíváte i pro jiné weby.

Tento doplněk naleznete zde.

Instalace probíhá standardně jako u všech doplňků Chrome.

Nainstalovaný doplněk Chrome „Password Checkup“
  1. klikněte na Přidat do Chromu
  2. povolte přidání doplňku
  3. podívejte se vpravo vedle adresního řádku. Po kliknutí na ikonku vám Doplněk Google Password Checkup oznámí, zda jste v minulosti použili nějaké kompromitované heslo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *