Mac OS – Nejlepší klávesové zkratky pro kancelář

Klávesové zkratky velice pomáhají zefektivnit naši práci na Macu. Problém je v tom, že se je většinou nechceme učit, protože máme vždy na práci něco důležitějšího.

Přitom 90% akcí na počítači zvládnete pomocí několika klávesových zkratek. Jejich používání vám investovaný čas brzy vrátí. Zkuste to. Vybrali jsme pro vás ty, které v kanceláři využijete nejčastěji. Mnoho z nich navíc zcela jistě znáte, takže se nebojte a vyzkoušejte.

⌘ ssaveuložení dokumentu
⌘ wzavření aktivního okna
⌘ hhideSkryje všechny okna aktuální aplikacePokud chcete naopak skrýt všechna ostatní aplikace, a aktivní nechat otevřené stiskněte kombinaci „⌘ ALT h
⌘ TABPřepínání mezi otevřenými aplikacemiAplikace se seřadí podle toho, která byla nejpozději aktivní. Když držíte ⌘ a opakovaně mačkáte TAB, dostáváte se postupně k později aktivním aplikacím
⌘ qquitukončení aplikace
⌘ nnewnové okno
⌘ aallvybrat (označit) všechnoNapř. pro následné zkopírování do schránky
⌘ ccopyzkopírovat vybraný text, nebo soubor do schránky
⌘ vvložitvložit ze schránky text, nebo soubor do vybraného místa
⇧ ⌘ 4screenshot části obrazovky. Po stisknutí této klávesové zkratky se kurzor změní v křížek, pomocí kterého označíte část obrazovky, kterou chcete uložit jako obrázek. Obrázek se objeví na ploše, pokud jste v minulosti místo pro ukládání screenshotů nezměnili (dělá to např. aplikace DropBox)
⇧ ⌘ 5rozšířený screenshot obrazovky a záznam videaOtevře ovládání screenshotu či záznamu obrazovky.
Funguje od MacOS verze Mojave
⌘ zzpětkrok zpět
⌘ f
findhledat část text, nebo souborUžitečné, pokud hledáte nějakou konkrétní informaci např. v nějakém dlouhém článku. Opakovaným stisknutím „⌘g“ naleznete další výskyty hledaného textu.
⌘ mezerníkNejrychlejší hledání = Spotlightnapište část hledaného textu. Výsledkem je bleskové nalezení všeho, co je v počítači a obsahuje zadaný text.
Klik na výsledek = náhled
Dvojklik na výsledek = otevření
⌘ Dvojklik = otevření finderu v místě, kde je výsledek uložen

Jedná se o výčet opravdu denně používaných zkratek, které oproti klikání myší opravdu zásadně zefektivňují práci s Macem.

V Macu je klávesová zkratka téměř na vše, vybrali jsme však ty, které fungují univerzálně ve všech aplikacích. Občas tyto zkratky nejsou kompatibilný s aplikacemi od Adobe, či Microsoftu, ale v každém případě stojí za to, se tyto zkratky naučit a denně používat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *